Teknoloji

Windows 11 için şaşırtıcı veriler: 5 ay önceki seviyesine geri dönüş

Yirmi yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir web trafiği analiz hizmeti olan Statcounter, kullanıcılar ve geliştiriciler için Windows 11’in pazar payı ve önceki sürümlerle karşılaştırması hakkındaki en son ayrıntılı raporunu yayınladı. Ağustos 2023 verilerine göre Windows 11, tüketici kitlesinin büyük bir kısmını kaybederek beş ay önceki seviyesine geri döndü..

Windows 11 önümüzdeki ay iki yaşına girecek ve Microsoft şimdiden birinci sürümü desteklemeyi bırakmaya hazırlanıyor. Bu nedenle hala 21H2 sürümünü kullananların zorunlu güncellemeye hazır olmaları gerekiyor. Ancak Windows 11’in pazar payı, Windows 10’un yüzde 71,94’lük ezici payına kıyasla sönük kalıyor. Hatta Statcounter’ın verdiği bilgilere göre Ağustos 2023 döneminde Windows 10 nin pazar payını +0,8 puan artırdığı görülüyor. yakında iki yaşında olacak Windows 11%23,17 (-0,49 puan) ile yaklaşık olarak Nisan ve Mayıs 2023 ile aynı seviyede.

Yaklaşan Windows 11 sürüm 23H2’nin işletim sisteminin çok ihtiyaç duyduğu ivmeyi kazanmasına yardımcı olup olmayacağı artık belirsiz. Güncelleme, görev çubuğu gruplaması, yeniden tasarlanan birim karıştırıcısı, Belge Gezgini iyileştirmeleri ve daha fazlası gibi istenen birçok özelliği getirerek Windows 10 kullanıcılarına yükseltme yapmak için daha da fazla neden sunacak. Ayrıca Microsoft, özellikle gelecek güncellemelerde Windows 11’e gelecek birkaç yeni yapay zeka takviyesiyle müşterilerin ilgisini çekmeye çalışacak.

artık desteklenmiyor Windows 7 ve 8/8.1Windows 7 gibi Windows sürümlerinin pazar payları %3,5 (-0,19 puan) ve Windows 8.1 %0,84’tür. Windows XP ortadan kaybolmayı bile reddediyor ve Statcounter’a verilenle karşılaştırıldığında hâlâ %0,32’lik bir hisseye sahip olmayı başarıyor. Kuruluşun sona ermesinden neredeyse on yıl sonra, çok sayıda kişi eski Windows XP çalıştıran makinelerden İnternet’e erişmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu