Haber

İtalya, Çin’in Kuşak ve Yol projesinden çıkmayı planlıyor

Bir kaynak Bloomberg’e şunları söyledi: “Geçen hafta Roma’da yapılan toplantıda Meloni, McCarthy’ye hükümetin Çin’in geniş kapsamlı Kuşak ve Yol projesinden çekilmesinden yana olduğu konusunda güvence verdi, ancak henüz nihai bir karar verilmedi.”ifadeleri kullandı.

İsmini vermek istemeyen bir kaynak, Washington’un Roma’ya Çin’in bu girişiminden sıyrılması için baskı yaptığını söyledi.

Raporda, Meloni’nin danışmanlarının projeden çıkma kararıyla ilgili ‘ayrıntılar ve tarihler’ üzerinde görüştüğü belirtilirken, İtalyan yönetiminin Çin’den olası bir misillemeden rahatsız olduğu belirtildi.

Roma’nın olası kararının büyük ölçüde Çinli yatırımcıların İtalya’daki güçlü varlığından kaynaklandığına işaret eden kaynaklar, Çin devlet şirketi Sinochem Holdings’in büyük etkisine dikkat çekti. Sinochem Holdings, İtalyan lastik üreticisi Pirelli’nin en büyük hissedarıdır.

Öte yandan haberde, İtalya’nın bu konuda alacağı kararın en erken 19-21 Mayıs tarihlerinde Japonya’nın Hiroşima kentinde yapılacak G7 Zirvesi’nden sonra beklenmesi gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu