Ekonomi

Fed Başkanı Duke Üniversitesi’nde ABD finansal sisteminin dayanıklılığını vurguladı

ABD Federal Rezerv Lideri Lisa Cook, Pazartesi günü Duke Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada ABD finansal sisteminin gücünü ve dayanıklılığını vurguladı. Cook, hanelerin, işletmelerin ve bankaların sağlıklı mali sağlığına dikkat çekerek, onların ekonomik zorlukların üstesinden gelme yeteneklerini vurguladı.

Cook, otomobil kredileri, kredi kartları ve ipoteklerden oluşan hane halkı borcunun büyük ölçüde güçlü kredi siciline veya önemli miktarda konut sermayesine sahip kişiler tarafından tutulduğunu açıkladı. Cook ayrıca ticari borçların rekor seviyelere yakın olmasına rağmen şirketlerin güçlü karları nedeniyle yükümlülüklerini yönetebilecek durumda olduklarını da belirtti.

Cook’a göre bankacılık sektörü, Silikon Vadisi Bankası’nın mevduat dalgalanmasına yol açan çöküşünün ardından değerli bir esneklik ve istikrar gösterdi. Pek çok finansal kurum, yasal sermaye tamponlarını aşarak olası ekonomik krizlere hazırlıklı olduklarının sinyalini verdi.

Cook, ABD finans sisteminin sağlığına ilişkin büyük ölçüde olumlu bir değerlendirme sunmasına rağmen bazı potansiyel zayıf noktaların da altını çizdi. Bireysel müşterilere hizmet veren özel hedge fonları arasındaki yüksek kaldıraç, bir alarm kaynağı olarak işaretlendi. Salgının büyük şehirlerde ve kıyı bölgelerinde başlamasıyla birlikte ofis alanına olan talebin azalması nedeniyle ticari gayrimenkul kuruluşlarına kredi verme uygulamalarının risklerine de dikkat çekti.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu