Ekonomi

Macron, ikili ilişkiler ve nükleer müzakereler hakkında istişarelerde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgesel gelişmeleri, ikili çıkarları ve Tahran ile nükleer müzakereleri değerlendirdi.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Mohammad Jamshidi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Macron’un lideriyle telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Macron’un Cumhurbaşkanı’nı aradığını ve görüşmenin 90 dakika sürdüğünü belirten Cemşidi, “Görüşmede iki Cumhurbaşkanı, yaptırımların kaldırılmasına yönelik müzakereler ve bölgesel gelişmeler başta olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesi konusunda istişarelerde bulundular ve görüşmelerine nasıl devam edecekleri konusunda mutabık kaldılar.” etkileşim.” ifadeleri kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ve Almanya (5+1) arasında 2015 yılında İran ile Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin ön plana çıktığı bir anlaşma imzalandı. yaptırımların kaldırılması karşılığında düzenlenir ve kontrol edilir.

8 Mayıs 2018’de Donald Trump’ın başkanlığı döneminde ABD, İran ile 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş ve bu ülkeye yeniden yaptırımlar uygulamıştı.

İran ise 8 Mayıs 2019’da anlaşmadaki faaliyetlerini askıya almaya başladı. İran, anlaşmada yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmeye izin vermesine rağmen bu süreçte yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başladı.

Nükleer anlaşmalar tartışıldı.

Trump’ın ardından Nisan 2021’de Viyana’da başlayan ve İran’la nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ve ABD’nin anlaşmaya yeniden katılmasına odaklanan nükleer müzakereler, Washington ve Tahran arasındaki bir dizi anlaşmazlık nedeniyle 2022 Eylül ayı başlarında askıya alınmıştı.

Son günlerde İran ile ABD arasındaki dolaylı görüşmelerin devam ettiğine dair haberler medyada yer alırken, müzakerelerde ilerleme kaydedildiğinden bahsediliyordu. Bu doğrultuda İran ve ABD’nin, Tahran’ın nükleer programına yönelik kısıtlamaları karşılığında petrol satışına izin verecek “geçici bir anlaşmaya” yaklaştığı iddia edildi.

İran ve ABD tarafından yapılan diğer ayrı açıklamalarda gündemde “geçici bir anlaşma” olmadığı belirtilirken, müzakerelerin yapılıp yapılmadığına dair bilgi verilmedi. İran, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (COEP) yerini alacak herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Son olarak İran’ın ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle Irak’ta dondurduğu yaklaşık 10 milyar dolar olduğu söylenen varlıklarından bugün 2 milyar 700 milyon doların serbest bırakıldığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu