Ekonomi

Fiat/Aytaç: Satışlarımızı geçen yıla göre yüzde 90 artırdık

Automotive Peak 2023’ün bu haftaki konuğu Fiat Marka Müdürü Altan Aytaç oldu.

Aytaç, şubeyle ilgili değerlendirmesinde, “Beş aylık sonuçlara baktığımızda otomotiv pazarı olarak rekor sonuçlar elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 60 büyüme görüyoruz ve 2022 yılı toplam 800 bin adetle kapandı. Otomobil artı hafif ticari araç olarak bakarsak ilk beş ayda 445 binin üzerinde bir pazar gerçekleşti. Bir yanda öne çıkan talep var, diğer yanda biraz ertelenmesi beklenen bir talep var ama en önemlisi de kaçırmaması gerektiğini düşünen geniş bir izleyici kitlesi var. artan araç fiyatları ise bunu bir yatırım aracı olarak görüyorlar. 2015-2016 ortasında otomotiv sektörü olarak 1 milyona yakın bir pazarımız vardı. Hatta 7-8 yıl önce pazarın potansiyelinin bu noktada olduğunu gördük” dedi.

Daha fazla bulunabilirlik olursa pazarın nereye gideceğini söylemenin zor olacağını belirten Aytaç, “Fiat olarak arzı biraz daha artırabilir miyiz diye her ay çalıştık. Geçen yıla göre pazardaki toplam satışlarımızı yüzde 90 artırdık. Pazar yüzde 60 artarken, Fiat markası yüzde 90 artışla 85 bin adet oldu” dedi.

Aytaç, “Elektrifikasyon, Avrupa Birliği’nde değişen normlar ve emisyon emisyonları açısından biraz daha katı olması nedeniyle daha hızlı bir sürece giriyor. Otomotiv sektöründeki dönüşüm anlamında tarihi bir seviyedeyiz.”

Aytaç, “2030’dan sonrasına baktığımızda elektrifikasyonun çok değerli bir yer teşkil edeceğini düşünüyoruz. Fiat markası olarak 2030 yılına geldiğimizde global olarak satışa sunulan tüm araçların tamamen elektrikli olması planlanıyor. Şehre araç giriş ve çıkışlarında ekip takibi yapacak. 2058’e giden yolda, Paris anlaşmasının tamamını imzalamış olan tüm parkların esasen elektrikli hale geleceği söz konusu olacak. Ayrıca araçlar yürüyen bilgisayarlara dönüşmek üzere gibi görünüyor. Araç içinde otonom sürüşü kullanarak yola çok fazla karışmadan yapmamız gereken işlere odaklanabileceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu